Bo nasz Klub to nie tylko piłka nożna!!
Polska! Twoje miejsce – Twój dom!
W dniach 30.07-05.08.2023 mieliśmy okazję organizować wyjątkowy projekt, zrealizowany pod hasłem: „Polska! Twoje miejsce – Twój dom!” To 7-dniowy obóz dla polskich dzieci z Białorusi, który odbył się w Zakopanem oraz w Czarnym Dunajcu. Pobyt był dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Obfitował on w moc atrakcji zarówno dla ciała jak i ducha, bogaty program warsztatów językowych, kulturalnych oraz historycznych, a przede wszystkim dobrą zabawę i dużo uśmiechu.
Pierwszy dzień pobytu nasi podopieczni rozpoczęli obiadem oraz spotkaniem organizacyjnym, podczas którego ustaliliśmy regulamin obozu, a wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe podarunki. Podczas wspólnego spaceru po okolicy, mieliśmy okazję poczuć „magię” polskich Tatr i tym samym przekonać się, co nas czeka w kolejnych dniach. Dopełnieniem pierwszego dnia były warsztaty językowo-historyczne, podczas których połączyliśmy naukę języka polskiego z warsztatami prezentującymi miejsce, w którym się znajdowaliśmy. Wieczorne zajęcia integracyjne pozwoliły nam lepiej się poznać, przed kolejnymi bardzo intensywnymi dniami obozowymi.
Drugi dzień obozu stał pod znakiem górskich wędrówek oraz zwiedzania Zakopanego. Pod opieką przewodnika tatrzańskiego oraz ratownika TOPR odbyliśmy przyjemny, choć wymagający, spacer z Zakopanego na Halę Kondratową. Po obiedzie oraz warsztatach językowo-historycznych, podczas których poza nauką języka, nasi specjaliści opowiadali o historii Zakopanego oraz regionu Podhala, przystąpiliśmy do zwiedzania miasta. Kulminacyjnym punktem dnia, była wspólna „wspinaczka” na sam szczyt Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza. Mimo intensywnego programu i zmęczenia, na wieczornej dyskotece nie zabrakło nikogo zarówno z uczestników jak i z kadry obozowej.
Trzeci dzień obozu rozpoczęliśmy od wizyty w bacówce oraz spotkania z bacą. Podczas warsztatów, dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji zarówno o tradycyjnej, na terenie Podhala, hodowli owiec, jak i wyrobach z owczego mleka. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować wyśmienitego Oscypka. Z Bacówki, znów w asyście przewodnika tatrzańskiego oraz ratownika TOPR, udaliśmy się… „Ku Dziurze” czyli w stronę jaskini o właśnie takiej nazwie . Przeszliśmy malowniczą doliną, a następnie weszliśmy do jednej z 6 udostępnionych dla ruchu turystycznego jaskiń w polskich Tatrach. Zmęczeni, lekko przemoczeni, wróciliśmy do ośrodka na obiad, a po obiedzie – należna regeneracja i możliwość „wygrzania się”, czyli wyjazd do Term Chochołowskich. Po powrocie warsztaty językowe połączyliśmy z warsztatami plastycznymi pod hasłem „Z czym kojarzy mi się Polska”.
Kolejny dzień obozu praktycznie w całości spędziliśmy poza ośrodkiem. Każdy z uczestników otrzymał „suchy prowiant” i wyruszyliśmy! Pierwszy punkt programu – baza ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz wizyta na lądowisku helikoptera Sokół, który już od 30 lat dzielnie spisuje się w „służbie górskiej”. Uczestnicy obozu wzięli udział w kilkugodzinnych warsztatach poświęconych bezpieczeństwu w górach oraz praktycznym technikom ratowniczym. Ponadto spotkali się z ratownikami TOPR, posłuchali opowieści o najtrudniejszych i najbardziej wymagających wyprawach oraz byli światkami wylotu śmigłowca na akcję ratowniczą. Po powrocie śmigłowca, każdy z nas, mógł zapoznać się z jego wnętrzem, zobaczyć jak działa sprzęt ratowniczy, a nawet usiąść za sterami! Popołudnie spędziliśmy na Gubałówce, delektując się wspaniałą pogodą i widokami na tatrzańskie szczyty. Mimo intensywnego dnia, po powrocie do ośrodka nasi obozowicze wzięli udział w szeregu animacji oraz gier i zabaw rekreacyjno-integracyjnych, które trwały aż do „ciszy nocnej”.
Piąty dzień obozu, to poza tradycyjnymi warsztatami językowo-historycznymi, znów połączenie wędrówek i relaksu. Rozpoczęliśmy od wizyty w Dolinie Kościeliskiej, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Pogoda znów nie rozpieszczała więc idealnym rozwiązaniem na popołudnie, była wizyta w Termach Chochołowskich. Połączyliśmy relaks z dobrą zabawą oraz walorami leczniczymi ciepłych źródeł. Po odpowiedniej regeneracji ostatni punkt programu, czyli dyskoteka.
Piątek czyli szósty dzień obozu rozpoczęliśmy od wizyty w papugarni. Wolno latające ary, kakadu, czy żako przyniosły naszym uczestnikom dużo radości gdy w poszukiwaniu pokarmu siadały na rękach i głowach roześmianej grupy. Kolejną część dnia spędziliśmy na Krupówkach: zwiedzanie, pamiątki… i pierwszy raz przyszła smutna myśl o powrocie… Wieczorem podsumowaliśmy cały obóz przy wspólnym ognisku i grillu, każda z grup obozowych zaprezentowała przygotowany wcześniej program kulturalno-rozrywkowy, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkową ramkę ze wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników obozu. Nie obyło się również bez dyskoteki, która tego dnia wyjątkowo trwała nieco dłużej
Ostatni dzień obozu rozpoczęliśmy warsztatami podsumowującymi obóz oraz indywidualnymi rozmowami z uczestnikami i ich opiekunami. Następnie pakowanie… i w miarę wczesny wyjazd, bo droga daleka… niektórzy z naszych podopiecznych mieli do przebycia prawie 1000 kilometrów.
To był wspaniały czas, dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, kadrze oraz specjalistom prowadzącym warsztaty, animacje, pogadanki i prelekcje. Jesteśmy pewni, że nasi podopieczni wrócili do domów „naładowani” pozytywnymi wrażeniami oraz dużą dawką wiedzy językowej, historycznej i kulturalnej. My ze swojej strony robiliśmy wszystko aby przekonali się że Polska to Ich miejsce – ich dom!
Pobyt był dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.